Časté dotazy

Na obklady STEGU poskytujeme zákonem určenou záruční lhůtu 2 roky + 20 let garance dodavatele pigmentu na stálobarevnost obkladu.

 

Kvalita obkladů STEGU?

Firma STEGU exportuje obklady do celého světa a svými certifikáty a oceněním by měla přesvědčit každého klienta, že se jedná o kvalitní produkt. Dále je třeba brát v potaz to, že výroba obkladů, které jsou v případě firmy STEGU vyrobeny z cementu a dalších směsí je co se výroby, záruky a garance kvality jistější než výroba a zpracování potravin či dalšího špatného polského zboží, které bylo v poslední době zmiňováno v médiích. V tomto sektoru výroby bychom se neměli obávat kvality a jakosti. Přeci jen automaticky neznamená že to, co je z Polska je špatné a pouze pro příklad i česká firma vám může vyrobit a dodat špatný výrobek. Je to vždy na politice a kvalitě firmy.

 

Které typy obkladů STEGU lze čistit a jak?

Čistit lze všechny obklady STEGU, které byly naimpregnovány. Nejlépe vlhkou tkaninou, v případě betonových a kamenných obkladů lze použít i vysokotlaký čistič WAP.

 

Podléhají obklady STEGU nějakým normám a certifikacím?

Ano všechny obklady STEGU mají certifikaci. Tyto dokumenty si můžete stáhnout v sekci Ke stažení nebo si o ně zažádat na info@stegu.cz.

 

Lze kombinovat fasádu s obklady STEGU?

Ano určitě, tato kombinace je nejčastější. Lidé nejvíce využívají obklady na sokl stavby či na zvýraznění míst například kolem oken či dveří. V kombinaci tedy není žádný problém.

 

V čem jsou obklady STEGU lepší než klasická fasáda?

Obklady STEGU jsou lepší zejména v designu, přece jen dům doplněný o prvky z kamenných obkladů vypadá honosněji než dům pouze s fasádou. Další věc je i ta, že obklady mají tepelné a izolační vlastnosti i tento aspekt lze považovat za velkou výhodu.

 

Liší se průměrná životnost obkladů STEGU podle typu obkladů?

Ano průměrná životnost se liší. Nejmenší životnost mají obklady sádrové, jelikož jsou vyrobeny z tvrzené sádry. O druhé místo se dělí betonové a cihlové obklady. A vítězem jsou kamenné obklady, jelikož přírodní materiál je nenahraditelný ve všech směrech a může vydržet po celá staletí.

 

Jaká je průměrná životnost obkladů STEGU?

Tato otázka je celkem diskutabilní, jak dlouho vám vydrží auto, když se o něj budete starat a když se o něj starat nebudete...? Je to jako s každým výrobkem. Při správné údržbě a dodržené technologii vám obklady vydrží přes 25 let a kamenné obklady klidně celá staletí. Přeci jen se z kamene stavělo od pradávna a některé stavby například v gotickém stylu, kde se používala opuka a další se nám dochovaly do teď, a to v té době nebyly žádné technologické stavební chemie, které by obklady chránily před nepříznivými podmínkami.

 

Který typ obkladu STEGU je nejvhodnější na fasádu domu?

Nejvhodnější je opět kamenný obklad, který je vyrobený z přírodních materiálu a na fasádě nejlépe odolává klimatickým změnám. Můžete však použít i obklady z betonu či cihlové obklady.

 

Jaký typ obkladu STEGU je vhodný na obložení krbu?

Na obložení krbu se nejvíce hodí kamenné obklady. Tyto obklady mají díky přírodní skladbě všechny vlastnosti pro odolávání teplotních výkyvů. Dále je možné použít i betonové a cihlové obklady. Nevhodné jsou však sádrové obklady, které by při nesprávném odizolování krbu mohli popraskat.

 

Podle čeho mám vybírat typ obkladu STEGU?

Nejprve je potřeba vědět, kam chceme obklady pokládat, jelikož každý materiál má jiné vlastnosti. První věc je ta, zdali chceme obklady do interiéru či exteriéru, to je rozhodující faktor, dle kterého nám již vypadli sádrové obklady, které lze použít pouze do interiéru, ostatní materiály můžeme dát do interiéru i exteriéru. dále je to věc designu, ceny a stylu, který preferujete. Trendem je dnes dávat přírodní materiály, tudíž kamenné obklady z pravého přírodního kamene jsou jasným favoritem. Tyto obklady lze použít všude, kam si jen pomyslíte. Více lidí však z finančního hlediska volí obklady betonové, levnější náhražku, která imituje přírodní kámen. Materiály, z kterých jsou betonové obklady vyrobeny jsou velmi dobré kvality. Použít je můžete prakticky kamkoliv, ne však pod vodu. Další skupinou jsou cihlové obklady, které napodobují známou cihlu a nesou se v anglickém a německém stylu architektury, tyto obklady mají oblibu u lidí, kteří preferují vzhled klasické cihly a spáry. Sádrové obklady, které jsme zmiňovali na začátku, jsou nejlevnější imitací kamenných obkladů, jejich použití je však značně omezeno pro svou křehkost. Aplikovat je můžeme pouze do interních prostor, nesmí přijít do kontaktu s vodou (sprchové kouty, koupelny) a teplotními výkyvy (krbové obestavby). Výhodou je však nízká pořizovací cena a hmotnost, která je až dvakrát menší než u předchozích obkladů.

 

V jakém případě je třeba na podklad použít hydroizolační stěrku?

Hydroizolaci neboli hydroizolační stěrku je třeba použít tam, kde je zvýšená náchylnost na vlhkost podkladu. Dále nám také pomůže vyrovnat a překlenout trhliny a nepřesnosti podkladu.

 

Jakým způsobem lze obklady STEGU z fasády odstranit?

Obklady STEGU je možné odstranit za pomocí sekacího kladiva. Podklad vám však zůstane velmi poničený a po odstranění se musí znovu opravit.

 

Jak dlouho trvá obložení celého domu obkladem STEGU profesionálem?

Vše záleží na velikosti stavby, na typu obkladu, počtu dořezů a výřezů. Stavba, která má např. 200 m2 na obložení obkladem se pohybuje kolem 1 měsíce práce ve 4 lidech. Ovšem pokud se spáruje či je mnoho dořezů, může se protáhnout pokládka i na 2 měsíce práce v tomto počtu lidí. Průměrně se však počítá 10 m2 plochy na 1 obkladače za den.

 

Po jaké době je potřeba na obklad STEGU znovu aplikovat impregnaci?

Impregnaci je třeba aplikovat dle umístění a typu materiálu. Obklady v interiéru nám stačí impregnovat 1x za 10 let. Obklad v exteriéru 1x za 5 let. Tato otázka je však otevřená, jelikož vše záleží na podmínkách, které obklad má, zdali na něj svítí slunce či je více namáhaný na vlhkost.

 

Na které typy obkladů STEGU je nutné použít spárovací maltu?

Spárovací malta se používá nejvíce na obklady cihlové, které jsou tradičně spárovány, dále také na obklady, které mají nepravidelnou strukturu.

 

Kam všude mohu položit sádrové obklady?

V případě sádrových obkladů však musíme volit místa nenáchylná k vlhkosti, nečistotě a vysokým teplotním výkyvům nad 60 °C. Zbylé typy materiálů, můžeme pokládat téměř všude.

 

Liší se postup pokládky dle typu vybraného obkladu?

Ano určitě. Každý typ obkladů STEGU je z jiného materiálu, tudíž je potřeba s ním pracovat trochu jinak. Kamenné obklady jsou pracnější, jelikož řežete kámen a ne sádru. Ve výsledku je však postup pořád stejný. Jedná se pouze o jiný přístup k materiálu.

 

Můžu obklady STEGU namontovat svépomocí?

Všechny obklady STEGU lze položit svépomocí, stačí k tomu běžně dostupné nářadí a pomůcky jako kbelík, štětec či váleček, zakrývací fólie, špachtli, úhlovou „flexi“ brusku nejlépe s diamantovým kotoučem a rozprašovač. S tímto je každý zručný člověk schopen položit obklady svépomocí. Další výhodou jsou montážní návody a videa, která naleznete na našich stránkách.